money

Jak przekazać darowiznę i kiedy zgłosić ją do Urzędu Skarbowego

Każdy z nas, prędzej czy później zada sobie pytanie: no dobra ale jak właściwie przekazać darowiznę? Nie jest ważne, czy to nieruchomość, akcje, pieniądze, czy inne wartościowe rzeczy wszystkie kwalifikują się pod art. 4a ust.1 ustawy o podatku od spadku i darowizn.
moneyW związku z powyższym, każda darowizna przekazana w ciągu pięciu następujących po sobie latach, a przekraczająca sumę 9637zł, w tak zwanej I grupie podatkowej (to jest najbliższa rodzina), a nie przekazana w formie aktu notarialnego, musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego. W razie niezgłoszenia takiej darowizny naliczony zostanie podatek, jednak gdy taką darowiznę zgłosimy w terminie do 6 miesięcy i zaliczamy się do I grupy podatkowej, podatku nie zapłacimy.

Pierwszą naturalną możliwością przekazania darowizny, najczęściej w formie spadku, jest nieruchomość. Żeby darowizna w formie nieruchomości była skuteczna, musi być sporządzony akt notarialny. Każdy Notariusz ma obowiązek dokonać zgłoszenia, wykonania takiego aktu notarialnego do Urzędu Skarbowego, w związku z czym osoba obdarowana nie musi już tego robić i o ile jest w I grupie podatkowej, nie zapłaci podatku od otrzymanej nieruchomości.
domDrugą naturalną formą przekazywania darowizny są pieniądze. Pod pojęciem pieniądz rozumie się tutaj, między innymi: gotówkę, przelew bankowy, prawo do lokaty, banknoty i monety kolekcjonerskie. Darowiznę taką, zawsze trzeba zgłosić samodzielnie do Urzędu Skarbowego, problem jednak polega na tym, że pieniądze powinny zostać przelane na konto obdarowanego. Konkretnie można tu przytoczyć taką oto sytuację: rodzice chcą kupić dziecku mieszkanie, więc pieniądze przelewają bezpośrednio na konto sprzedającego owe mieszkanie i w tym momencie według Urzędu Skarbowego, nie ma darowizny na rzecz dziecka. Na szczęście odmienne zdanie w tej kwestii wyraził Naczelny Sąd Administracyjny, więc jest szansa na poprawę sytuacji.

Innym sposobem przekazania majątku, jest darowanie akcji. Ponieważ akcje nie są traktowane jako środki pieniężne w rozumieniu ustawy o spadku i darowiznach, w związku z czym nie podlegają one opodatkowaniu, jednak trzeba fakt ich otrzymania zgłosić do Urzędu Skarbowego. Nie trzeba również udokumentować faktu nabycia akcji.
kasaJest jeszcze jeden sposób, nie do końca może doceniany w naszym kraju, ale jednak kryjącym w sobie spore możliwości. Są to polisy typu unit-link. Posiadając taką polisę, możemy wskazać osobę, lub osoby wyznaczone do otrzymania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia na wypadek śmierci, przy czym to odszkodowanie jest w wysokości aktualnej wartości polisy. Polisę taką można również przekazać obdarowanemu przez cesję do polisy. Działania te są nieopodatkowane i nie wymagają zgłoszenia do Urzędu Skarbowego, ze względu na fakt iż formalnie są to ubezpieczenia na życie.

Jak widzisz sposobów na przekazanie darowizn jest wiele, jeżeli przekazujesz coś najbliższej rodzinie to nie zapłacisz podatku, jednak fakt obdarowania koniecznie trzeba zgłosić do urzędu skarbowego, bo jeżeli tego nie zrobisz, wtedy podatek zostanie na Ciebie nałożony.

Postanowiłem dopisać tu jedną małą uwagę, otóż tekst ten napisałem w 2010 roku. Nie da się ukryć, że trochę czasu minęło i postanowiłem ponownie zajrzeć do przepisów podatkowych, w celu uaktualnienia podawanych przeze mnie informacji. W związku z czym napisałem nowy artykuł o przekazaniu darowizny, dostępny pod tym adresem: http://krzysztofnyrek.pl/przekazanie-darowizny/ zapraszam do lektury i pozdrawiam

Krzysiek

About Krzysztof Nyrek

One thought on “Podatek PIT i podatek CIT

  1. Szeregowy

    uwaga na te terminy!!! ja spóźniłem się 2 dni (!!!!!!!!!) i niestety jestem lżejszy o 7% :(((( poczytajcie sobie to: http://www.eporady24.pl/niezgloszenie_darowizny_do_urzedu_skarbowego,pytania,15,88,5491.html i zdecydowanie pilnujecie tematów bo to sie nie opłaca!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *