Czy warto posiadać wersję premium Endomondo

Endomondo to jedna z najpopularniejszych aplikacji do monitorowania swoich sportowych postępów. Czas treningu, odległość, średnie tempo, tempo na poszczególnych odcinkach czy rzut przemierzonej trasy na mapę. Takie funkcjonalności oferuje Endomondo. W tym wpisie przedstawię swój punkt widzenia na wersję premium tej popularnej aplikacji.

Podstawową, ale nie najważniejszą różnicą jest brak reklam. To niby drobnostka, ale prawda jest taka, że jak raz wykupisz wersję premium, to później ciężko jest wrócić do wersji z reklamami. Ja po dłuższym korzystaniu z wersji premium, miałem okazję na jakiś czas wrócić do wersji darmowej i nie mogłem się w niej odnaleźć. Niby drobny szczegół, ale jednak robi dużą różnicę.

Nie za samą wolność od reklam człowiek płaci w wersji premium. Drugą zaletą wersji premium jest mniejsze obciążenie baterii smartphona. Czy to się w ogóle da zweryfikować? Pewnie tak, ale jak? Nie ma pojęcia. Nie jestem specem od technologicznych meandrów smartphonowych baterii i zapotrzebowania na prąd. Wiem za to jedno: zarówno w wersji premium jak i darmowej, kiedy mam telefon naładowany na 100% mogę przebiec maraton słuchając muzyki i telefon nie padnie. No chyba, że w zimę, ale wtedy pomaga wrzucenie telefonu do rękawiczki, a nie wersja premium 😉

Przejdźmy do poważnych różnic. Według mnie najważniejszą różnicą, między wersją free, a premium jest opcja planu treningowego. Początkowo byłem bardzo sceptyczny i choć nie wierzyłem w to, że jakiś algorytm może mi ułożyć idealny plan, to z ciekawości postanowiłem spróbować. Początkowo plan sobie, a ja sobie i tak przez dwa lata. No, ale kto wie lepiej od Polaka? No właśnie nikt 😉 Z drugiej strony plan treningowy urozmaicał mój trening. Różne dystanse zmuszały mnie do poszukiwania nowych tras biegowych, a różne tempa biegu zmuszały do uczenia się własnego ciała. Tak to trwało, aż po dwóch latach stwierdziłem, że zaufam planowi proponowanemu przez Endomondo w kwestii przygotowania do maratonu.

Kiedy próbowałem samodzielnie przygotować się do maratonu, nie byłem w stanie przebiec więcej niż 32 km. Nie pomagały też plany treningowe ściągnięte z popularnych stron o bieganiu. W zasadzie plan treningowy proponowany przez Endomondo to była moja ostateczność. Podjąłem ryzyko, choć wydawało mi się niedorzecznym, że w ciągu całego przygotowania ani razu nie przebiegnę dystansu 42 km przed zawodami. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w dniu zawodów pokonałem cały dystans. Prawdę mówiąc, mogłem pobiec nawet w lepszym tempie, ale do końca nie wierzyłem w swoje przygotowanie i pobiegłem bardzo zachowawczo. W każdym razie, dla mnie to ważny dowód na to, że plany treningowe w Endomondo mają dużą wartość. Za 109 PLN/rok dostajesz  dopasowane, pod twoje możliwości i twoje cele, plany trenignowe . To dla mnie najważniejszy powód, dla którego warto zapłacić za wersję Premium.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz wersję premium, czy wersję darmową Endomondo ma też coś, co motywuje do regularnego ruszania się. To rywalizacje. Nie mówię tu o tych dużych rywalizacjach, w których biorą udział ludzie z całego świata. W moim odczuciu one bardziej demotywują, niż motywują. Chodzi mi bardziej o rywalizację w gronie najbliższych przyjaciół i znajomych. Każdy może stworzyć na Endomondo rywalizację i zaprosić do niej kogo chce. Ja od kilku biorę udział w wyzwaniu 1000 km w rok. To mnie niesamowicie motywuje. Może to i śmieszne, ale walka o miejsca na podium wśród ludzi, o podobnych możliwościach sportowych potrafi nakręcić do działania. Wiesz, że mają te same problemy co Ty. Mało czasu, pogoda, urazy itd. Mimo to walczą, tak jak Ty i to daje siłę do działania, kiedy się nie chce.

Podsumowując, polecam wersję Premium Endomondo, jeżeli chcesz robić postępy na swojej sportowej ścieżce i szukasz planów treningowych przygotowanych pod Twoje możliwości. Wersja free też daje dużo możliwości, a jedną z najważniejszych według mnie jest możliwość rywalizowania ze znajomymi. Udanych treningów życzę.

No comments
Krzysztof NyrekCzy warto posiadać wersję premium Endomondo

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *