Kiedy zacząć biegać

Niewiele do tej pory się ruszałeś i nagle w Twojej głowie pojawiła się myśl: chcę się więcej ruszać. Zacznę biegać, tylko od kiedy? Najlepiej od zaraz, tylko w odpowiednich warunkach. Dzisiaj podpowiem Ci, jak zacząć treningi biegowe w zależności od pory roku.

Najprościej jest, kiedy poniesie Cię przedwakacyjna fala uniesienia. Wtedy zazwyczaj jest już ciepło, więc nie ma wielu problemów. Koszulka, spodenki wygodne buty i możesz ruszać na trasę. Gorzej, jeżeli chciałbyś zacząć od nowego roku, albo gdzieś po wakacjach. Wtedy jest już chłodno, albo całkiem zimno i sama myśl o tym, że trzeba się dobrze przygotować do wyjścia na trening może skutecznie paraliżować.

Zamiast stresu polecam proste rozwiązanie: siłownia.

Na siłowni znajdują się bieżnie, które mają kilka zalet. Przede wszystkim, nie trzeba super obuwia na start. Bieżnia jest sprężysta i dobrze amortyzuje uderzenia stopy o powierzchnię, dzięki czemu nawet jak na początku nie trafisz z doborem obuwia, to Twoje stawy nie będą na tym mocno cierpiały.  Kolejna zaleta bieżni, to możliwość doboru i kontroli tempa. To się przydaje na późniejszych etapach treningu, kiedy chciałbyś trenować zgodnie z planem treningowym. Potrzebne wtedy jest wyczucie swojego ciała. Jakie tempo biegu jest dla Ciebie lekkie, a jakie ciężkie. To możesz łatwo sprawdzić nastawiając sobie na bieżni różne tempa i zobaczyć jak się z nimi czujesz. Najważniejszą, jednak zaletą siłowni jest fakt, że niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, na siłowni jest zawsze ciepło i sucho. Na początek to bardzo ważne, żebyś się nie zniechęcił z powodu kiepskich warunków pogodowych.

Jak już bieganie wejdzie Ci w krew, sam zechcesz spróbować biegu na świeżym powietrzu. Kiedy treningi na zewnątrz rozpoczniesz wiosną i będziesz kontynuował regularnie, nawet się nie spostrzeżesz jak słabe warunki atmosferyczne przestaną Ci przeszkadzać.

Co ciekawe, jeżeli w sezon zimowy wchodzimy stopniowo tj. zaczynając treningi nawet jesienią i trenując regularnie, organizm przyzwyczaja się i nawet ujemne temperatury nie przeszkadzają. Niestety rozpoczynając cykl treningowy w środku zimy, nie jest już tak łatwo się przyzwyczaić. Ja ma za sobą wiele zimowych przygotowań do wiosennych startów, ale zawsze rozpoczynam je jesienią. Kiedyś zdarzyło mi się mieć dłuższą przerwę jesienią i chciałem, rozpocząć treningi w styczniu….okazało się, że nie mogę sobie poradzić z warunkami panującymi wtedy na dworze.

Ostani plus rozpoczynania przygody z bieganiem na siłowni jest taki, że jak już złapiesz bakcyla, to potem stopniowo możesz się doposażać w różne buty, bluzy, czapki, spodnie itd. Wbrew pozorom bieganie nie jest takim tanim hobby. Oczywiście na początek wystarczą buty, koszulka i spodenki. Niemniej z czasem, jeżeli będziesz chciał biegać w każdych warunkach pogodowych potrzebne będą: kurtka, bluza, spodnie, kilka par butów, rękawiczki, czapki, skarpety, plecak lub pas biodrowy i nagle okazuje się, że to wszystko kosztuje.

Podsumowując, według mnie najlepiej rozpocząć przygodę z bieganiem na siłowni, chyba że akurat jest lato, to nie ma większych przeszkód żeby od razu rozpocząć treningi w terenie.

No comments
Krzysztof NyrekKiedy zacząć biegać

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *