Wirtualny Serwer Linux

Chciałbyś mieć swój serwer do testów, ale nie po drodze Ci z płatnymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku? Możesz mieć swój serwer do testów postawiony na wirtualnej maszynie w pełni dostępny z poziomu terminala. To świetne rozwiązanie pozwalające na praktycznie bezkarną zabawę z serwerem w domu. Wszystko czego potrzebujesz to komputer, który będzie w stanie obsłużyć wirtualną maszynę.

Do obsługi maszyny wirtualnej wykorzystuję Oracle Virtual Box. Dostępny za darmo na stronie: https://www.virtualbox.org/
Instalacja na systemie Windows przebiega podobnie jak każda inna instalacja z wykorzystaniem instalatora.

Okienko instalatora Oracle Virtual Machine.

Do uruchomienia serwera potrzeba jeszcze obrazu ISO z systemem operacyjnym, który chcemy zainstalować na serwerze. Na początek proponuję Ubuntu Server. Jest prosty w instalacji i prosty w obsłudze, pod warunkiem, że znasz podstawowe polecania linux i potrafisz poruszać się w konsoli. Jeżeli nie, zawsze możesz zainstalować na wirtualnej maszynie linuxa i oswoić się z konsolą.
Obraz Linux Serwer można ściągnąć ze strony:
https://ubuntu.com/download/server

Mając zainstalowany Oracle Virtual Box należy utworzyć w nim nową maszynę wirtualną.

uruchamianie nowej maszyny na Oracle Virtual Box.

Po kliknięciu ikonki nowa uruchomi się konfigurator nowej maszyny. Wybieramy nazwę maszyny, jej lokalizację na dysku, rozmiar pamięci ram (dla ułatwienia na skali kolorem zaznaczono bezpieczny zakres do wyboru).

Okienko z możliwością ustawienia pamięci RAM dla wirtualnej maszyny.

W kolejnym kroku możemy utworzyć nowy dysk wirtualny, albo skorzystać z już istniejącego. Możemy zdecydować o typie pliku, w którym będzie utrzymywany wirtualny dysk. Możemy także zdecydować o dynamicznym przyznawaniu miejsca na dysku twardym pod plik z wirtualnym dyskiem. Ta opcja jest o tyle ciekawa, że pozwala zaoszczędzić miejsce na naszym fizycznym dysku. Na koniec ustalamy maksymalną wielkość wirtualnego dysku i maszyna skonfigurowana.

Przed pierwszym uruchomieniem maszyny, należy “załadować” obraz ISO z którego będziemy instalować oprogramowanie na nasz serwer. Po kliknięciu opcji ustawienia w naszej maszynie, przechodzimy do zakładki Pamięć i Kontroler: IDE. Następnie klikamy w ikonkę płyty po lewej stronie okna dialogowego i wybieramy plik ISO. Warto zaznaczyć również, że jest to obraz Live CD. Klikamy OK i plik jest załadowany do wirtualnego napędu CD/DVD.

Wybór pliku do załadowania na wirtualny napęd CD/DVD.

Teraz można uruchomić wirtualną maszynę. Wystarczy kliknąć zieloną strzałkę z podpisem uruchom. Wirtualna maszyna uruchomi się w nowym okienku. Od razu ruszy instalacja Ubuntu Server.

Sama instalacja jest bardzo intuicyjna i jedynym dyskomfortem jest brak możliwości korzystania z mysz. Do tego jednak trzeba się przyzwyczaić. W pracy z serwerem korzystamy tylko z terminala.

Podczas instalacji mamy możliwość od razu doinstalować sobie oprogramowanie, które będziemy wykorzystywać. Jeżeli na tym etapie nic nie wybierzesz, to nie jest żaden problem. Wszystko możesz doinstalować później. Na etapie instalacji warto zainstalować oprogramowanie do logowania się na serwer z konsoli (Open ssh server). Instalator pyta o to w jednym z kroków.

Czas potrzebny na wykonanie instalacji jest zależny od tego ile pakietów dodatkowych wybraliśmy, od szybkości naszego łącza oraz parametrów wirtualnej maszyny.

Po instalacji restartujemy wirtualną maszynę. Poprosi nas o usunięcie płyty instalacyjnej, więc musimy to zrobić w ustawieniach. Klikamy na płytkę po lewej stronie i z rozwijanego menu wybieramy opcję usuń.

Usuwanie obrazu ISO z wirtualnego napędu CD/DVD.

Wracamy do wirtualnej maszyny i naciskamy Enter. Serwer zresetuje się. Jeżeli instalacja przebiegła poprawnie, to możemy się zalogować na naszym serwerze w wirtualnej maszynie.

Na koniec trzeba ustawić w wirtualnej maszynie porty komunikacyjne, pozwalające komunikować się z nią na przykład za pomocą konsoli PowerShell. Dzięki takiej komunikacji będziemy mieli pełną emulację serwera na naszej lokalnej maszynie.

W zakładce ustawienia wybieramy sieć, zaawansowane i klikamy przekierowanie portów. Dodajemy nową regułę, plusikiem po prawej stronie. Ustawiamy protokół TCP Port hosta 2222 i port gościa 22. Po zatwierdzeniu zmian system windows zapyta o udzielenie uprawnień do komunikacji na tym porcie. Zgadzamy się.

Ustawienie portów komunikacyjnych w wirtualnej maszynie.

Od teraz możemy logować się do serwera na wirtualnej maszynie poprzez nasz terminal. Korzystamy z polecenia ssh login@127.0.0.1 -p 2222. Zgłosi się serwer z prośbą o podanie hasła. Poprawne podanie hasła pozwoli Ci na zalogowanie się do serwera i wykonanie prac na serwerze.

Logowanie na serwer za pomocą konsoli.

Od tej pory twój domowy serwer jest gotowy do pracy i skomunikowany z konsolą. Od teraz można go wykorzystać na przykład do symulacji serwera www.

Więcej o tym jak skonfigurować dostęp do aktualizacji oprogramowania, jak zabezpieczyć taki serwer oraz jak uruchomić na nim stronę WWW w kolejnym artykule.

Krzysztof NyrekWirtualny Serwer Linux