Podsumowanie 9 tygodnia

Ten tydzień można by krótko określić, jako ja vs. obróbka video. Programowania było niewiele, ale za to znalazłem bardzo ciekawy program do obróbki video z olbrzymią ilością opcji edycji i to za darmo, a zaczęło się to tak:

Córka wkręciła się w nagrywanie filmów na YT. Nie było z tym żadnych problemów, bo wystarczy przecież nagrać film komórką, a potem wrzucić go na YT. Co najwyżej przyciąć początek i koniec. Co jednak zrobić, kiedy film nagrywało się nie w domu, tylko na zewnątrz? Jakość dźwięku jest mizerna, a szumy w tle spore. Pomyślałem, że dobrze było by wrzucić jakąś muzyczkę w tle, żeby przykryć szumy. Pomysł genialny, ale jak go zrealizować? Potrzebny program. Dwa dni szukałem, trzeci dzień szkoliłem się z obsługi, a na czwarty dzień się okazało, że domowe laptopy nie uciągną renderingu. Tak właśnie spędzałem popołudnia w tym tygodniu. Co z programowaniem?

Na szczęście od samego początku postanowiłem uczyć się programowania z rana. Dzięki takiemu podejściu był czas na programowanie w czasie urlopu, był i czas na programowanie w tym tygodniu. Zgodnie z planem uczę się PHP w oczekiwaniu na start programu „Co ten frontend.” Jak na razie głównie przypomnienie: operatory, pętle itd. Można by pominąć, ale z drugiej strony „Sklep Janka” z pewnej książki o PHP budowałem tak dawno, że odświeżenie wiedzy się przyda. Cztery godziny na przypomnienie akurat wystarczyły, a w przyszłym tygodniu trzeci etap wyzwania w ramach Korony Uczenia Maszynowego.

Wracając jeszcze na chwilę do programu do obróbki video, to nazywa się DaVinci Resolve i serdecznie go polecam. Bez obejrzenia 40 minutowego tutoriala się nie obejdzie, ale potem jest już łatwo.

Na koniec ciekawa strona, jaką znalazłem: copy.sh/v86 Na stronie można znaleźć emulatory online różnych systemów operacyjnych: Windows 95, Windows 98, FreeBSD, KolobriOS czy np.: MS-DOS. Serdecznie polecam, choćby z ciekawości zobaczyć, jak wyglądają inne systemy operacyjne.

No comments
Krzysztof NyrekPodsumowanie 9 tygodnia

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − 11 =