Podsumowanie tygodnia 7 go

Święta to czas refleksji, więc i ja miałem chwilę na programistyczną refleksję. Uczę się Pythona z dwóch powodów. Jeden to ML drugi, to pisanie aplikacji webowych. Ten drugi powód okazuje się chwilowo drogą nie do przejścia. Dlaczego?

Z bardzo prostego powodu. Aplikacje webowe napisane w Pythonie mają olbrzymie możliwości, łącznie z tym że cała analityka ruchu może odbywać się u właściciela strony. Nie ma potrzeby podpinania Google Analitycs lub innych aplikacji śledzących ruch na stronie. Co więcej, w takiej aplikacji można wykorzystać modele ML, na przykład do wspomagania sprzedaży. Aplikacje webowe w Pythonie mają tylko jeden minus. Żeby odpalić taką aplikację webową potrzebujesz serwera VPS. W sumie to też nie do końca jest problem, bo usługi tego typu ostatnio potaniały i możesz taki serwer mieć już za około 150 PLN/rok. Cały problem sprowadza się do tego, że na tym serwerze sam musisz wszystko skonfigurować i sam musisz później dbać o utrzymanie serwera w dobrym stanie.

Jak dla jednej osoby mega dużo wiedzy do ogarnięcia: HTML, CSS, JS, Python, SQL i DevOps. Na początek ciut za dużo. Z tego powodu postanowiłem skręcić w stronę PHP. Pozwoli mi to w miarę szybko postawić trzy z pięciu zaplanowanych serwisów www i to będzie dobry punkt wyjścia.

W przypadku Pythona skupię się na analizie danych, być może kiedyś w większym zespole uda się wykorzystać tą wiedzę do budowy aplikacji webowej.

Co więcej ja i Python mamy odmienne zdanie w temacie rodzajów zmiennych. Ja bym bardzo chciał, żeby cyfrę traktował jako string, a Python usilnie odmawia. Z tego powodu, nie potrafię dokończyć strony www którą obiecałem córce. Wymagający z niej Project Menager i co jakiś czas upomina się o stronę, którą jej obiecałem. To bardzo motywujące i pozwoliło mi najpierw napisać skrypt w Pythonie, który działał, potem zamienić skrypt na funkcję. Też działa, ale już z małymi problemami (trzeba w odpowiedni sposób wprowadzić zmienne). Niestety aplikacji www nie udało się uruchomić, bo jak bym nie wprowadzał zmiennej do funkcji korzystając z formuły POST to funkcja albo się wysypuje, albo się zawiesza.

To doprowadziło mnie do bardzo ważnej kwestii, czyli doboru odpowiedniego języka programowania do zadania. Wybór Pythona do tego zadania okazał się błędnym wyborem. Teraz spróbuje mechanikę tej strony napisać w PHP. Ten język nie powinien “wiedzieć lepiej” czy cyfra to liczba czy znak 😉 Przynajmniej na to liczę.

Podsumowując ten tydzień: Python do obliczeń super, ale do stron www hmmmm raczej nie na początek drogi z programowaniem.

W sumie na programowaniu w tym tygodniu spędziłem:

  • 6 godzin Python
  • 1 godzina PHP

a w weekend 16 godzin z Linuxem w szkole 😀

No comments
Krzysztof NyrekPodsumowanie tygodnia 7 go

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen − 13 =