Błędne Skały twoja szansa na bliski kontakt z naturą

Ekscytująca przygoda w górskich zakamarkach

Geneza

Błędne skały to labirynt powstały w wyniku wietrzenia piaskowców, znajdujący się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Całość tworzy labirynt, w przejściu którego pomagają ograniczenia zamontowane na trasie w taki sposób, żeby turyści przechodzili przez labirynt tylko w jeden możliwy sposób.

Uwaga na

Przejście trasy wymaga od uczestników odrobiny sprawności i odwagi, ponieważ w niektórych momentach przejścia są niezwykle wąskie. Największa frajdę z przemykania szczelinami mają oczywiście dzieci.

Coś dla oka

Oprócz gimnastyki, w trakcie przejścia przez labirynt będzie możliwość podziwiania pięknych krajobrazów z pomiędzy szczelin w skałach. Dla spostrzegawczych przygotowano miejsca, w których utwory skalne tworzą kształty podobne do niektórych przedmiotów użytku codziennego lub zwierząt. Na trasie spotkać możemy również tron Liczyrzepy, na który można się wspiąć i podziwiać z niego piękna panoramę.

Widok na piaskowie wśród drzew Widok na most utworzony z piaskowca Widok na szczelinę pomiędzy skałami

Gdzie zaparkować?

W okolicy Błędnych skał znajdują się dwa parkingi: dolny i górny. Z dolnego czas podejścia na piechotę to ok. 1.5h, a czas zejścia ok. 1h. Górny jest tuż obok wejścia, ale wjechać na górę można tylko o pełnej godzinie i trzeba się liczyć z opłata za wjazd.

Opłata za wejście

Błędne Skały znajdują się w zarządzie Karkonoskiego Parku Narodowego i jak na teren całego parku, tak i tutaj wstęp jest płatny. Co więcej, wstęp trzeba zapłacić, nawet jeżeli tego dnia kupiliście już bilet na wejście do Karkonowskiego Parku.

Czas zwiedzania

Na przejscie całej wytyczonej trasy potrzeba około 40 minut. Wszystko zależy oczywiście od własnego tempa i czasu poświęcanego na podziwianie każdego utworu skalnego. W okresie letnim spotkać można również zatory, przy bardziej wymagajacych przejściach.

Uwaga

Na trasie znajduje się kilka wąskich przesmyków, więc jeśli to tylko możliwe unikajcie zabierania ze soba dużych plecaków. Teren jest też osłonięty z każdej strony przez wysokie skały, co powoduje, że jest tam chłodno i długo utrzymuje się błoto na trasie.

Atrakcje w okolicy

 

Schronisko na Szczelińcu

  • Wejście tylko na piechotę
  • 665 schodów w 40 minut
  • Parking w Karłowie
  • Możliwość noclegu
  • Jest coś do jedzenia i picia

Dowiedz się więcej

Schronisko Szczeliniec

Więcej infomracji
 

Kaplica Czaszek

  • Wyjątkowa kaplica
  • Miejce sprzyjające refleksji
  • 3 tysiące czaszek
  • 30 tys. ludzkich szczątek
  • Niewskazane dla dzieci

Dowiedz się więcej

Kaplica Czaszek

Więcej infomracji
 

Szczeliniec Wielki

  • Najwyższy szczyt Gór Stołowych
  • Należy do korony Gór Polski
  • Parking od strony Pasterki
  • Parking od strony Karłowa
  • Piekne widoki ze szczytu

Dowiedz się więcej

Szczeliniec Wielki

Więcej infomracji

Nasze wspomnienia

Twarz Jagody
Jagoda

Super zabawa dla dzieci

Jestem Jagoda i opowiem Wam o moich wspomnieniach z Błędnych Skał. Zacznijmy od kilku śmiesznych i zwariowanych chwil, na przykład kiedy tata udawał, że utknął w wąskiej szczelinie. Jest kilka takich miejsc, gdzie dorośli muszą się bardzo postarać, żeby przejść. Dla dzieci to łatwizna. Na trasie można spotkać inne dzieci. Ja spotkałam rodzeństwo: siostrę i brata z którymi świetnie się bawiłam, skacząc po skałach jak koziołek.

Twarz Korneli
Kornela

Dotknąć natury

Marzeniem było wejść na Szczeliniec Wielki...jest tak pięknie pokazywany w internetach. Ale to Błędne Skały skradły moje serce. Niesamowite formacje skalne w których można poczuć totalny spokój (O ile nie ma akurat kilku zorganizowanych wycieczek) i rześkość powietrza (o ile akurat nie malują barierek). Podsumowując, koniecznie muszę pojechać tam jeszcze razy aby w pełni skorzystać z uroku tego miejsca.

Krzysiek leżący na skałach
Krzysiek

Niesamowite widoki

Błędne skały, to piękne twory skalne utworzone z wietrzejącego piaskowca. Całość tworzy zawiły labirynt, w którym można by się zgubić. Na szczęście trasa dla zwiedzających jest ładnie wygrodzona, więc spokojnie można ruszać w trasę. Po drodze podziwiać można pięknie wyrzeźbione skały, poszukać kształtów przypominających przedmioty użytku codziennego, zobaczyć okolicę z punktu widokowego, oraz sprawdzić swoją sprawność w wąskich przesmykach. Polecam każdemu, kto lubi czuć bliskość przyrody.