Szkoła

Obecnie mówi się, że ukończenie szkoły nic nie daje. Rekruterzy bardziej zwracają uwagę na umiejętności, niż na dyplomy. Ja jednak uważam, że szkoła jest potrzebna. Problem polega tylko na tym, że oczekujemy od szkoły tego, czego Ona nie może nam dać.

“Szkoła uczy rzeczy, które sa nam niepotrzebne.” To częsty argument osób, które uważają że szkoła nic nie daje. W pełni się z nimi zgadzam. Szkoła nie uczy. Łatwo to zweryfikować. Wystarczy spróbować odpowiedzieć na kilka pytań z dowolnego przedmiotu ze szkoły podstawowej czy średniej, żeby przekonać się empirycznie o tym, że niewiele lub nic z tego czego się uczyliśmy nie pamiętamy. Ja ze szkoły średniej pamiętam, że Pan Profesor od Biologii obiecywał, że do końca życia będę wiedział co to mitoza i mejoza. Pamiętam tylko tyle że to dwa sposoby podziału komórkowego i że się zasadniczo od siebie różnią. Czym? Nie pamiętam. Mam zatem twardy dowód na to, że szkoła nie uczy wiedzy. Dlaczego więc rozpocząłem naukę w technikum informatycznym? O tym trochę dalej.

Skoro szkoła nie uczy, to jak ludzie zdobywają wiedzę? Wyniki badań naukowych nie pozostawiają cienia wątpliwości. Człowiek uczy się poprzez praktykę. Musimy samodzielnie wykonać czynności których chcemy się nauczy, a potem powtarzać je wielokrotnie, żeby zapamiętać. Początkowo ścieżki neuronowe trzeba w mózgu utworzyć. Najszybciej takie ścieżki tworzą się, kiedy zaangażujemy w naukę jak najwięcej zmysłów. Dlatego najszybciej uczymy się poprzez praktykę. Później ścieżki neuronowe należy utrwalać, również poprzez działanie. Inaczej zostaną zastąpione innymi ścieżkami, a my zapomnimy tego co się nauczyliśmy. Wiedząc jak działa nasz mózg, wiemy że nauka w szkole nigdy nie będzie skuteczna. Jedynie praktyka i poszukiwanie wiedzy na własną rękę mogą nas skutecznie nauczyć nowych rzeczy.

Po co więc szkoła?

Pomimo tego, że szkoła nie uczy nas skutecznie nowej wiedzy, uważam że szkoła jest potrzebna. Mam jednak wobec nauki w szkole trochę inne wymagania. Nie chodzi mi o to, żebym w technikum nauczył się programować. To zrobię sam dużo szybciej i skuteczniej. Nie zdobędę jednak na własną rękę szerszej perspektywy. Nie jest to możliwe, ponieważ pierwszym krokiem do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności jest posiadanie informacji, że jakiś obszar wiedzy w ogóle istnieje. Nie mogę się nauczyć czegoś, o czym nigdy w życiu nie słyszałem, bo nie wiem nawet, że coś takiego istnieje. Tu z pomocą przychodzi szkoła. W szkole zdobywasz informacje o tym, jakie elementy składają się na kompletny obraz Twojego obszaru zainteresowań. Nie nauczysz się materiału z całego obszaru, ale zdobędziesz wiedzę, że takie elementy są i dopiero wtedy w razie potrzeby zgłębisz wiedzę z danego obszaru.
Dokładnie z tego powodu zapisałem się do technikum, a pewnie po technikum zapisze się na studia. Chcę mieć ogólne pojęcie o całym obszarze IT, a szczegółowo doskonalić swój warsztat programistyczny.

Jest jeszcze jeden plus szkoły. Poznajesz ludzi o podobnych zainteresowaniach. To niezwykłe, ale prawda jest taka, że rozwijasz się dużo szybciej w środowisku osób które Cię wspierają. Co więcej możecie się wspólnie inspirować. Wielokrotnie w historii ludzie udowodnili, że praca zespołowa jest o wiele bardziej efektywna niż praca w pojedynkę. Kiedy pracujemy nad jakimś zagadnieniem na zajęciach w grupie, czas znika, a rozwiązania pojawiają się jak króliki z kapelusza. Każdy znajduje swój obszar w którym wspiera pozostałych i jesteśmy w stanie rozwiązać problemy, które w przypadku pracy samodzielnej powodują zacięcie na długi czas.

Podsumowanie

Polecam naukę w szkole średniej lub na studiach, ale nie po to żeby zdobyć wiedzę, ale po to żeby poznać ludzi i poszerzyć swoje horyzonty. To zawsze procentuje w przyszłości.

No comments
Krzysztof NyrekSzkoła

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen + 11 =