Tydzień 11

Ten tydzień przebiegł pod znakiem relaksu w oczekiwaniu na prawdziwy start programu skutecznej nauki programowania Co Ten Frontend. Dzięki temu, że miałem więcej czasu na relaks, udało mi się odkryć dwie ciekawe rzeczy, którymi chciałbym się z Wami podzielić.

Age of Civilizations II

Dawno nie grałem w grę, która skutecznie odcinała by mnie od rzeczywistości. Mało tego, śni mi się w nocy, że walczę o każdą dzielnicę w europejskim tyglu. Gra jest strategią turową, zaprojektowaną przez polskiego programistę. W grze wcielamy się w rolę władcy wybranego Państwa i podbijamy świat, albo bronimy się przed podbojem. Rozwijamy ekonomię, technologię i dbamy o zadowolenie wśród ludności. Zrozumienie mechaniki gry zajmuje kilka godzin, ale do pełnego opanowani o co w tym chodzi, potrzeba znacznie więcej czasu. Zwłaszcza, że jak dotąd nie pojawił się, albo nie znalazłem, kompleksowego poradnika. Dla mnie to duży plus, bo z każdą turą odkrywam coś ciekawego w grze. Jeśli lubisz strategie turowe, to serdecznie polecam Ci tego “pożeracza czasu”. Dostępny na Steam w bardzo dobrej cenie. Z kolei na YouTube znajdziesz graczy, którzy udostępniają filmiki ze swoich podbojów.

Standardy HTML5

Wracając do programowania. Kiedyś pisałem strony w HTMLu. Były to czasy, kiedy do rozmieszczania elementów na stronie wykorzystywało się tabele. Wydawało mi się, że dobrze poznałem wtedy HTML, a jednak nie znałem standardów publikowanych przez W3C i WHATWG. Być może te organizacje wtedy nazywały się inaczej, albo człowiek zafascynowany tym, co może zrobić z tabelkami, w ogóle nie zwracał uwagi na standardy.

Dlaczego standardy są ważne?

Jednym z top argumentów jest równy dostęp do zasobów sieci dla wszystkich. Okazuje się, że z sieci WWW korzystają również osoby niedowidzące, niewidome czy mające jakieś ograniczenia ruchowe. Takie osoby zwykle korzystają z internetu dzięki czytnikom ekranowym, lub nawigują po stronie tylko za pomocą klawiatury. Jeżeli treść na stronie nie jest rozmieszczona w odpowiednich znacznikach HTML korzystanie z takiej strony dla sporej grupy osób jest utrudnione.

Drugim argumentem przemawiającym za stosowaniem standardów, jest łatwość w utrzymaniu strony. Jeżeli podczas pisania strony przestrzegamy pewnych wytycznych, to potem łatwiej jest nam wrócić do projektu i coś w nim zmienić, poprawić, dodać albo odjąć. Łatwiej też będzie innemu programiście zorientować się w kodzie i zmodyfikować go zgodnie z bieżącymi potrzebami klienta. Pisząc te słowa od razu przypomina mi się koszmarny sklepik online gdzie kilka dobrych godzin zajęło dochodzenie do tego, jak zmienić najprostsze funkcje na stronie. Więcej o standardach HTML5 napiszę w dedykowanym poście.

Postępy w nauce

Jak wspomniałem na początku, w tym tygodniu głównie relaks. Cały tydzień zaplanowałem pod naukę skutecznego programowania z Co ten Frontend, ale tydzień pierwszy był tygodniem rozgrzewkowym. Przygotowanie środowiska, zabawa z szablonem strony. Dodatkowo trafiłem na dwa ciekawe podcasty o HTML. Na Froncie w tym tygodniu spędziłem półtorej godziny. Na początku tygodnia myślałem jeszcze, że będę kontynuował równolegle naukę PHP, ale nie wiem ile czasu będę potrzebował na przerobienie materiałów z kursu frontendu, więc się chwilowo wstrzymałem.

Tyle w tym tygodniu. Przyszły będzie intensywniejszy, bo wyjeżdżam w delegację, a kurs frontendu ma się rozkręcić. W weekend zaliczenia w szkole, więc może być ciasno z czasem.

Pozdrawiam

Krzysiek

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 11

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + 3 =