Tydzień 14

Ten tydzień należał do krótkich tygodni, w sensie ilości godzin spędzonych na programowaniu, ale wniósł do mojego banku wiedzy bardzo istotną kwestię: BEM.

Kiedy zaczynałem przygodę z arkuszami stylów CSS, nazewnictwo klas stanowiło poważne wyzwanie. Łatwo było się pogubić, co prowadziło do tego że strona nie wyświetlała się tak jak chciałem. Poza brakiem czasu, to był drugi powód dla którego zostawiłem programowanie. Nie lubię chaosu, a nie miałem pomysłu na uporządkowanie tego.

Dzisiaj okazuje się, że opracowano standard Block Element Modifier, który pozwala poradzić sobie z nazywaniem klas tak, żeby zapis stylów w CSS pozostawał czytelny. Generalnie zasada BEM polega na tym, że stronę www dzielimy na bloki. W blokach wyróżniamy elementy, a tam gdzie to konieczne dodajemy modyfikatory dla wyróżnienia pewnych treści. Zachowanie semantyki w kodzie html bardzo pomaga w stosowaniu standardu BEM.

W pliku CSS zachowujemy dwie zasady, ułatwiające interpretację kodu:

  • nazewnictwo klas tworzone jest w następujący sposób: .block__element—modifier;
  • ułożenie klas w CSS powinno odpowiadać ułożeniu bloków w kodzie html.

Proste, a w praktyce bardzo ułatwiają zapanowanie nad tym, jak strona wygląda.

Dłuższy opis tego czym jest BEM, możesz znaleźć pod tym linkiem: http://getbem.com/naming/

W tym tygodniu dołożyłem kod strony nad którą pracuję w ramach szkolenia WTF do mojego repozytorium na GitHubie. To w sumie drugi projekt, którym się dzielę publicznie. Na razie szału nie ma, ale powoli buduję portfolio. Jeżeli jesteś ciekawy co się dzieje u mnie w kodzie, to zapraszam: https://github.com/Dekstryn

Tyle w tym tygodniu. Przyszły powinien być intensywniejszy. W końcu wakacje się zbliżają, pogoda jest wyśmienita więc czemu nie spędzić więcej czasu przy komputerze?

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 14

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 − 12 =