Tydzień 20

W tym tygodniu nastąpił prawdziwy przełom w nauce. Do tej pory uczyłem się podstaw HTML i CSS, a co za tym idzie pracowałem jak kilkanaście lat temu. Edycja index.html i style.css. Z połączenia tych dwóch plików przeglądarka generowała stronę. To już przeszłość, teraz tworzę strony www w nowy sposób.

Gulp, SCSS, Node.js to dopiero zabawa. Co prawda wymaga nieco innego podejścia do tworzenia strony WWW, ale za to daje dużo więcej możliwości. Na przykład korzystam teraz z paczki, dzięki której mogę otwierać tworzoną stronę od razu na monitorze i na telefonie i na tablecie. Można oczywiście symulować urządzenia mobilne dzięki dodatkom developerskim w Chrome, ale prawdziwe urządzenie to zupełnie co innego.

Uzbrojony w nowe technologie zabrałem się za przebudowę strony domowej. Przy okazji zastanowiłem się nad jej obecnym wyglądem i stwierdziłem, że wymaga odświeżenia. Patrząc na stronę miałem wrażenie, że wygląda jakby stworzona kilkanaście lat temu. Nie pasowało mi to, rozejrzałem się trochę po internecie i zainspirowany innymi stronami, przygotowałem swój szablon z wykorzystaniem technologii grid. Przy okazji okazało się, że korzystając z scss trzeba ostrożnie dobierać rodziców i dzieci klas css, bo inaczej zawartość strony nie pozycjonuje się tak, jakbym chciał.

W tym tygodniu dowiedziałem się również czym jest React.js. Temat zainteresował mnie na tyle, że w przyszłym tygodniu startuję z kursem. Chwilę się zastanawiałem, czy to nie za wcześnie, ale z drugiej strony od juniora wymaga się teraz bardzo często znajomości choćby jednego frameworka. React.js wydaje być się dla mnie odpowiedni. Jest też dość popularnym frameworkiem, co może pomóc w ewentualnym poszukiwaniu pracy.

Wakacje jeszcze trwają i to czuć. Ciężko znaleźć wolną chwilę na programowanie, bo ciągle coś się dzieje. Mimo to udało się wygospodarować osiem godzin na naukę. Plan jest taki, żeby od przyszłego tygodnia przynajmniej 10 godzin tygodniowo przeznaczyć na naukę. Przyda się tym bardziej, że kończę kurs WTF, zaczynam kurs React.js i jeszcze pracuję nad własną stroną.

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 20

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 + seven =