Tydzień 22

Koniec z głaskaniem po główce i opowiadaniem, że nauka programowania jest łatwa, prosta i przyjemna. Nastał czas ciężkiej orki na ugorze. Nic nie jest łatwe, nie ma czasu na zabawę, a hasło „u mnie działa”….nie działa.

Tak mógłbym podsumować pierwszy tydzień uczestnictwa w kursie React.js. 13 godzin nauki, gdzie prowadzący pokazuje ogólnie schemat działania na własnym przykładzie, ale samodzielnie trzeba przygotować inny element aplikacji, lub rozbudowany wariant tego co pokazywał prowadzący. To wymaga zupełnie innego poziomu zrozumienia tego, o czym mowa na lekcjach. Wymaga czasu, zaangażowania i wsparcia grupy. Na szczęście udało mi się przebrnąć i skonstruować prawie w pełni funkcjonalny timer online. „Prawie” bo brakuje mu jeszcze kilku elementów.

Sam React.js jak dla mnie jest bardzo interesującym językiem, dającym dużo możliwości. Pierwsze dwa dni myślałem, że zrezygnuję z kursu, ale teraz widzę że to tylko problem wejścia w daną technologię. Pod koniec tygodnia mogę powiedzieć, że coś już zaczynam rozumieć. Coś więcej świta w głowie. Nawet potrafię samodzielnie poustawiać drobne elementy aplikacji. Ciekawy jestem, co jeszcze można zrobić w tej technologii.

Poza React.js na koniec tygodnia znalazłem chwilę, żeby wrócić do kursu WTF „Co ten frontend”. Akurat wpadły lekcje o JavaScript i konstruowaniu pętli. Pierwszy raz ktoś mi wytłumaczył o co chodzi w pętli for in. Do tej pory korzystałem z niej bardzo niechętnie, bo nie rozumiałem skąd się biorą nazw zmiennych w definicji zmiennej. Teraz już wiem, że to tylko od programisty zależy, jak nazwie zmienną „roboczą”, która będzie przechowywała poszczególne elementy przetwarzanego zbioru. Takie proste, że na wszystkich kursach, jakie do tej pory zrobiłem nikt tego nie tłumaczył 🙂

Ten tydzień był bardzo intensywny, a z zapowiedzi przed drugim tygodniem kursu React.js wynika, że przyszły również będzie wymagający. Na szczęście lato się kończy, więc będzie dużo łatwiej wygospodarować wolny czas na naukę.

W sobotę, dla relaksu wziąłem się za stronkę, która będzie rozbijała potęgowanie na mnożenie, a mnożenie na dodawanie. Kiedyś zrobiłem taką aplikację w pythonie, ale nie do końca chciała działać po osadzeniu na serwerze. Wtedy obiecałem sobie, że jak trochę ogarnę JS to przeniosę mechanikę do JS i postawię stronę która będzie dostępna dla wszystkich. Pierwsze kroki w JS mam za sobą, więc zabrałem się za stronę. Na razie działa formularz i poprawnie zapisuje wartości w local Storage. Poza tym do celów testowych wyświetla wpisane dane na stronie po kliknięciu w button. W drugim kroku chcę przenieść mechanikę aplikacji, a na deser zostawiam sobie stylizację. Myślę, że kilka fajerwerków w css będzie super wzbogaceniem, dla tej prostej apki 😀

W tym tygodniu na programowałem przez niemal 19 godzin.

W sierpniu ogólnie 45 godzin, z czego jak się okazuje większość w ostatnim tygodniu 🙂

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 22

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − 8 =