Tydzień 28

CSS is the BEST, czyli ciąg dalszy niezwykle wciągającego kursu CSS na platformie Udemy. W tym tygodniu nadal mogę potwierdzić to, co napisałem w poprzednim. Kurs Advanced CSS od Jonasa Schmedtmanna jest najlepszym kursem CSS jaki do tej pory przerobiłem. Znajdziesz w nim zarówno podstawy teoretyczne, jak i masę praktyki i różnych tricków.

Zanim napiszę, co ciekawego nauczyłem się w CSS w tym tygodniu, to chciałbym wspomnieć o niezwykle ciekawym projekcie systemu operacyjnego. Okazuje się, że Prepersi oprócz swoich niekończących się racji żywnościowych, filtrów do wody i miliona narzędzi do zdobycia przewagi technologicznej w post apokaliptycznym świecie będą potrzebowali systemu operacyjnego, który uda się uruchomić na byle jakim elektrośmieciu.

Collapse OS to system operacyjny, który ma uruchamiać się na 8 bitowych układach dostępnych obecnie w niemal każdym urządzeniu elektronicznym. Podstawowo będzie się komunikował z wyświetlaczem oraz klawiaturą. Pomysł naprawdę ciekawy i wart obserwowania. Już sobie wyobrażam fanów prześcigających się w swoich futurystycznych wizjach komputerów po wielkiej katastrofie do której ludzkość galopuje nieprzerwanie od bardzo dawna. Zastanawiam się również, dlaczego nie spróbować wprost zaimplementować sytemu operacyjnego na przykład z Atari 80XL, też był 8 bitowy.

Wracając z bliżej nieoznaczonej przyszłości do tu i teraz z CSS. Najciekawszym trickiem, o jakim się dowiedziałem w tym tygodniu, jest skalowanie strony w oparciu o wielkość czcionki ustawionej w przeglądarce użytkownika. Wiadomo jest, że część osób ma swoje ustawienia w przeglądarce dotyczące wielkości czcionki. W takiej sytuacji część stron staje się nieczytelna, lub w najlepszym przypadku nie wygląda tak dobrze jak na domyślnym rozmiarze czcionki. Co zrobić, żeby zwiększanie, lub zmniejszanie czcionki w przeglądarce nie rozwalało wyglądu strony?

Jedną z możliwości jest używanie na stronie jednostek rem. Rem odnosi się do root computed font size, czyli wielkości czcionki ustawionej w znaczniku html lub body. Również w tym miejscu przeglądarka nadpisuje swoje domyślne ustawienia, co do wielkości czcionki na stronie. Stąd wniosek, że strona będzie się dobrze skalowała, jeżeli odniesiemy wszystkie jednostki wielkości na stronie właśnie do font-size zdefiniowanego w html lub body. To znacznie zwiększa szansę, na dobry wygląd strony niezależnie od ustawień personalnych w przeglądarce użytkownika.

W tym tygodniu również zająłem się konfigurowaniem środowiska NPM do nowego projektu i zrozumiałem nieco więcej niż przy ostatniej konfiguracji. Może to sposób tłumaczenia, a może po prostu przejście przez proces kolejny raz spowodowało, że rozumiem więcej. Mało tego, jestem w stanie przenosić interesujące mnie pakiety pomiędzy konfiguracjami. Myślę, że następnym krokiem powinno być przygotowanie swojego autorskiego pakietu projektowego.

W tym tygodniu z kodem spędziłem 5 godzin. Ciągle mniej niż planowane 10 godzin tygodniowo, ale powoli dopracowuję harmonogram tygodnia i jest szansa, że ilość godzin wzrośnie.

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 28

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 − 15 =