Tydzień 31

Tydzień powrotów. Wróciłem do szkolenia WTF “Co ten Frontend” i wróciłem do projektu Strip Expotentation. W tym pierwszym wypadku, obiecałem sobie że szkolenie dokończę jak tylko zagłębię się w Reacta. W Reacta na razie się nie zagłębiłem, ale za to spędziłem masę czasu na poznawaniu CSSa. W drugim przypadku, chodziło za mną poczucie, że można to zrobić lepiej. Zwłaszcza, że dwie osoby testowały aplikację i znalazły kilka elementów do poprawy.

Zacznijmy od ciekawostek z tego tygodnia

Spędzając czas na czytaniu postów w różnych grupach frontendowych zacząłem się zastanawiać, dlaczego z taką fascynacją uczestnicy polecają sobie grafiki w formacie SVG. Co jest takiego ciekawego i wartego polecenia w tym formacie. Teraz już wiem. To grafiki, które można dowolnie edytować za pomocą kodu CSS. Można edytować pojedyncze elementy, całą grafikę, dodawać do grafiki reaktywność na zdarzenia. To daje masę możliwości i tłumaczy fascynację tym formatem wśród frontendowców.

Kolejnym ciekawym tematem na ten tydzień był Open Graph. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd Facebook zaciąga zdjęcia po dodaniu linka do strony www, to właśnie dzięki informacji umieszczonej na stronie w formacie Open Graph. Co ciekawe FB udostępnia nawet stronę do testowania tego, w jaki sposób portal zaciągnie dane z formatu Open Graph i w jaki sposób je wyświetli. Dobrze wiedzieć, jak rzeczy w internecie się dzieją.

Co poprawiałem w projekcie Strip Expotentation?

Pierwsza sprawa, to sposób wyświetlania wyników. Denerwowało mnie, że wyniki cyfrowe wyświetlają się w tej samej linijce co tekst. Nie wyglądało to ładnie. Przez długi czas próbowałem wstawić < br/> do JS, żeby złamać linię, ale mi się to nie udawało. Ostatecznie opakowałem tekst i wyniki cyfrowe w osobne divy i teraz wygląda tak jak chciałem. Poprawiłem również układ formularza do wprowadzania danych i zmieniłem ustawienia czcionki dodając im więcej responsywności.

Drugim elementem do poprawy, nawet ważniejszym, była walidacja danych wejściowych. Chciałem ograniczyć zakres liczb i potęg do wprowadzania. Głównie dlatego, że program działa dobrze tylko w zakresie liczb naturalnych. Jednak przy dużych liczbach naturalnych wynik jest nieczytelny, a same obliczenia obciążają sprzęt i zdarzają się błędy lub zapętlenia. W związku z tym postanowiłem wprowadzić ograniczenia.

Początkowo chciałem wykorzystać atrybut pattern, który umożliwia walidowanie danych wejściowych po stronie HTML, ale okazało się, że można go wykorzystywać tylko wtedy, kiedy wprowadzane są do formularza dane typu tekstowego. Pozostało mi jedynie ograniczenie się do wprowadzania liczb po stronie HTML i walidacja za pomocą warunków po stronie JS. Tak też zrobiłem i strona radzi sobie z liczbami spoza zakresu, wypluwając eleganckie informacje, że liczba czy potęga jest spoza zakresu. No to bajer. Ostatnim elementem jest spakowanie tego co ma funkcja zwrócić w zależności od danych wejściowych do postaci eleganckiej funkcji, ale do tego potrzebuję głębiej zanurzyć się w JS. Jak na razie poza moimi możliwościami.

Podsumowując tydzień nie był bardzo intensywny, ale jestem z niego bardzo zadowolony, bo udało mi się poprawić w projekcie Rozbierz potęgowanie te elementy, które najbardziej mnie denerwowały. Oczywiście projekt można dalej szlifować, ale na ten moment uważam, że jest OK.

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 31

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

13 − 6 =