Tydzień 32

W tym tygodniu ukończyłem projekt „Błędne Skały” i opublikowałem go na podstronie https://krzysztofnyrek.pl/skaly Naniosłem również szereg poprawek do projektu „Rozbierz potęgowanie”. Na koniec tygodnia ruszyłem z nowym projektem, dzięki któremu będzie można liczyć szklanki wypitej wody.

Projekt „Błędne Skały” spotkał się z ciepłym odbiorem przez osoby które zobaczyły mój post na FB. Cieszę się, projekt miał być informacyjny i nie spodziewałem się, takiej reakcji. Fajnie jest dawać innym coś, co im pomaga. Jedyne co w najbliższej przyszłości poprawię w tym projekcie, to zamienię Kaplicę Czaszek na inną polecaną atrakcję, która jest bardziej odpowiednia dla dzieci. Może masz jakiś pomysł?

Nowy projekt „HydroApp” to pierwszy projekt robiony tylko i wyłącznie na podstawie otrzymanego projektu layoutu i zdefiniowania tego co ma robić. To bardzo ciekawe doświadczenie i w sumie skok w nieznane. Oczywiście dopóki nie wykona się tego skoku, wszystko wygląda pięknie. Na szkoleniach prowadzący pokazują co i jak zrobić i nawet jak coś się nie zgadza, to społeczność szybko pomaga. Tu jest inaczej. Jest zadanie i nikt nie pokazuje jak to zrobić. Trzeba usiąść samemu i zastanowić się jak poukładać elementy na stronie, jak zaimplementować mechanikę (akurat w tej aplikacji będzie wykorzystany JS) i jak przeskalować projekt, żeby był kompatybilny z jak największą ilością ekranów i przeglądarek. Już na początku trafiłem na spory problem poukładania grafik na ekranie. Spędziłem dwa dni na nierównej walce, aby na koniec dowiedzieć się, że niepotrzebnie rozdrobniłem grafikę SVG na dwie warstwy. Na ten moment warstwa graficzna jest w zasadzie gotowa. W przyszłym tygodniu czas na wdrożenie mechaniki JS.

Z tematów nie związanych z Front end, w ostatnim czasie bawię się w domowego administratora sieci. Niby element nie związany z programowaniem aplikacji webowych, ale z drugiej strony ostatecznie tworzone strony czy aplikacje lądują na serwerze. Z ciekawością eksploatuję ten obszar za pomocą dwóch komputerów, jednej maszyny wirtualnej z postawionym serwerem oraz routera kupionego na allegro za 1 PLN. Przy tej okazji przekonałem się namacalnie, jak w świecie IT czas biegnie szybko. Niegdyś obiekt pożądania (Router NETGEAR ADSL DG834 v3), który pozwalał na ultra szybka łączność z internetem, teraz dostępny za 1 PLN do zabawy w domowego admina 😀 Na ten moment uczę się podstawowej konfiguracji i już na tym etapie okazuje się, że materiałów do nauki jest dużo mniej niż na przykład do frontendu. Co więcej korzystając z przeglądarki Google jesteś skazany na spersonalizowane odpowiedzi na pytania, co nie pomaga. Korzystając z DucDuckGo.com jest lepiej. Znalazłem materiały, które mogą i Tobie się przydać, jeżeli chcesz zobaczyć jak Deploy na serwer może wyglądać. Wszystko czego potrzebujesz to VirtualBox od Oracle i Linux Server na przykład Ubuntu Server.

Lokalny server domowy można odpalić nawet na jednym komputerze. Zastanawiasz się po co ta zabawa? Ja już zdążyłem się przekonać, że napisanie kodu strony na komputerze, a przeniesienie strony na serwer to dwa różne tematy. Pomimo tego, że lokalnie do testowania strony korzystam z Gulp lub Live Server, które teoretycznie dobrze imitują serwer, to jednak w przypadku projektu “Błędne Skały” okazało się, że po załadowaniu strony na serwer część grafik nie ładowała się. Na szczęście problem szybko udało się usunąć, ale uniknął bym go całkowicie, gdybym wcześniej przetestował stronę na domowym serwerze.

Czy taka instalacja jest trudna? Według mnie nie. Wszystkie informacje potrzebne do skonfigurowania domowego serwera znajdziesz tutaj: https://blog.teamtreehouse.com/set-up-a-linux-server-on-virtualbox Całość, nie licząc czasu potrzebnego na pobranie plików z internetu, zajmuje około pół godziny. Najwięcej czasu potrzeba na instalację serwera na virtualnej maszynie. Sama konfiguracja portów trwa chwilę. Do lokalnego serwera możemy się dostać z terminala. W windowsie testowałem PowerShell i sprawdza się dobrze. Kolejnym krokiem jest uruchomienie obsługi http, ale to dopiero przede mną.

W tym tygodniu na programowaniu spędziłem siedem i pół godziny.


No comments
Krzysztof NyrekTydzień 32

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × two =