Tydzień 33

Hello Java Script, the most popular programing language in the IT word, according to GitHub news. Nie, blog nadal będzie w języku polskim i tak według najnowszych wyników badań opublikowanych przez GitHub, Java Script jest najczęściej wykorzystywanym językiem programowania na ten moment.

Mógłbym napisać, że skoro Java Script jest najbardziej popularnym językiem programowania, to się go nauczę, ale prawda jest trochę bardziej prozaiczna. Wróciłem do kursu WTF Co ten frontend i jednym z zadań kursowych jest przygotowanie aplikacji do liczenia szklanek wypitej wody w danym dniu. Super proste zadanie. Z szablonem strony trochę się naszarpałem, zanim odkryłem „oczywistą oczywistość”, która polegała na tym, że jeżeli grafika SVG ma kilka warstw to i tak można ją zapakować jako jeden element w kodzie HTML. Prawda, że oczywiste i proste. Szablon ostatecznie pociąłem i super, czas na interakcję z aplikacją. Na początek liczenie szklanek: dodawanie i odejmowanie w zakresie 0 -100. Super proste, poszło gładko. Zapisywanie informacji do localStorage tez bez problemu. Prawdziwe wyzwanie rozpoczęło się przy próbie utworzenia historii z ostatnich 7 dni.

Teoretycznie po kilku godzinach dumania nad rozwiązaniem i wyszukiwania coraz to nowych problemów mógłbym ten kod napisać w mało elegancki sposób. Pewnie by działał, ale nie byłby to kod, który chciałbym wypchnąć na GitHub. Niestety świadomość programistyczna rośnie i to co było dla mnie akceptowalne przy projekcie „Strip Expotentation” teraz już nie jest. W ogóle tamten projekt też będę chciał poprawić, ale to za jakiś czas.

Doszedłem do momentu, w którym nauka Java Scriptu na poważnie jest „jedyną drogą” do dalszego rozwoju. Zwłaszcza, że bardzo interesuje mnie Node.JS i React. Mógłbym oczywiście odwlekać jeszcze trochę w czasie naukę JS i bawić się samym HTML i CSS, ale ja lubię jak strona WWW jest interaktywna. Jak coś się dzieje, jak można kliknąć coś i zobaczyć efekt. Statyczne strony są fajne tylko do sprzedaży kursów online 😉

Oczywiście od razu zaznaczę, że Java Script ma na pewno jedną olbrzymią wadę: nie potrafi liczyć. Jest jak Microsoft Excel z 1997 roku, który na najprostszych równaniach matematycznych wykłada się jak młody adept matematycznej sztuki, któremu patyczki przy dodawaniu spadły nie na tą kupkę co trzeba, ale przecież to bez różnicy. Poważnie, z nieznanych mi powodów JS potrafi w przedziwny sposób zaprezentować wynik dzielenia, który dziwny być nie powinien. Rozumiem jednak, że w świecie aplikacji internetowych to żaden problem, bo obliczenia wykonuje się na backendzie przy użyciu języków programowania lepiej radzących sobie z matematyką. Dla mnie znaczy to tylko tyle, że jak już opanuje w miarę JS, to będę musiał ogarnąć na przykład PHP, żeby zrealizować kilka projektów które mam w głowie. Ach ten świat IT zawsze jest coś nowego do nauczenia się 😊

Wracając do nauki JS, to na całe szczęście Jonas Schmedtmann ma na Udemy kurs JS. Nie będę się po raz kolejny rozwodził nad tym ile wiedzy przekazuje Jonas, za kilkanaście złoty, ale powtórzę tylko tyle że warto. Wiedza jest aktualna, a prowadzący stara się przekazać całościowy obraz zagadnienia, tak żeby mieć szerokie pojęcie o danym zagadnieniu.

Z ciekawostek na ten tydzień, to dowiedziałem się, że w warunkach if i else if można podawać zmienną typu boolean i wtedy nie trzeba pisać samego warunku np. : jeżeli zmienna „test” jest typu boolean, to wtedy warunek if można napisać tak:

if (test) {

kod do wykowania;

};

Prawda, że fajna możliwość uproszczenia kodu.

W tym tygodniu programowaniem zajmowałem się przez 10 godzin. Pierwsza połowa tygodnia to wspomniany layout do aplikacji liczącej szklanki wody, druga część tygodnia to nauka JS od podstaw.

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 33

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 − four =