Tydzień 34

W tym tygodniu przede wszystkim pochłaniałem podstawy Java Script. Z pochłanianiem to chyba przesadziłem, bardziej powiedział bym przyswajałem. Podstawy i zrozumienie, jak działa kod jest ważne, ale nauka bez kodowania jest taka męcząca.

Pomimo tego, że podstaw mogą zanudzić, to jednak jest kilka pozytywów. Po pierwsze w końcu zrozumiałem o co chodzi z „this” w JS. Ucząc się Reacta, nie mogłem załapać do czego odwołuje się używając notacji „this”. Zwykle był to element zawarty w metodzie, ale czasem okazywał się, że odwołuje się do globalnych zmiennych. Teraz już wiem, że wszystko zależy od tego w jakim miejscu w kodzie użyję „this” w funkcji (odwołanie do globalnej zmiennej) czy w metodzie (odwołanie do zmiennej lokalnej). To bardzo nieintuicyjne, ale najważniejsze, że rozumiem dlaczego nie zawsze „this” odwoła się do lokalnej zmiennej, co niezwykle frustrowało mnie w nauce Reacta.

Kolejny ciekawy element JS to hoisting, czyli dlaczego czasami można odwołać się do zmiennej, zanim się ją zadeklaruje, a czasami nie. Ja to może jestem jakiś dziwny, ale lubię mieć w kodzie pewnego rodzaju porządek. Konkretnie lubię na początek zdefiniować zmienne, a potem je wykorzystywać. Nie mam może jakiegoś mega doświadczenia w kodowaniu i nie tworze mega projektów, a mimo to wiele razy takie podejście pomogło mi w znalezieniu błędu w kodzie. Być może w JS trzeba czasem najpierw do czegoś się odwołać, a potem to zdefiniować, ale na obecnym poziomie mojej wiedzy, nie za bardzo wiem jak można coś takiego wykorzystać. Oczywiście może być tak, że za mało wiem.

W tym tygodniu znalazłem w sieci ciekawą propozycję: polega ona na tym, że dzięki siedmiu linijkom kodu JSON można zamienić stronę WWW w natywną aplikację działającą w systemie Android i iOS. Co więcej autor obiecuje, że cała operacja nie polega tylko na wyświetleniu strony w native app frame. Prawdę mówiąc moja wiedza z zakresu PWA na dzień dzisiejszy jest mała. Wiem że coś takiego jest i wiem jak w kilku linijkach kodu umieścić podstawowe informacje pozwalające użytkownikowi zapisać stronę na telefonie jako aplikację. Nie ma szans, żebym ocenił propozycję autora kodu do automatycznego zamieniania stron www w aplikacje PWA, przynajmniej na razie. Uważam jednak, że temat jest ciekawy, dlatego wrzucam link do strony na której go znalazłem: https://www.freecodecamp.org/news/how-to-turn-your-website-into-a-mobile-app-with-7-lines-of-json-631c9c9895f5/

Tyle na ten tydzień. Cztery godziny teorii, przede wszystkim podstawy. W przyszłym tygodniu rusza zabawa z DOMem więc będzie się działo więcej.

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 34

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × two =