Tydzień 35

Długie godziny w pociągu i masa czasu na napisanie aplikacji Pig Games. Mechanika gry nie była trudna do napisania, bo sama gra nie jest skomplikowana. Co innego przygotowanie wersji responsywnej i desktopowej. To zajęło zdecydowanie najwięcej czasu, ale satysfakcja jest pełna.

Do napisania Pig Games wykorzystałem CSS, HTML i JavaScript. Najciekawsze jest to, że o ile na początku nie przeszkadzało mi wykorzystanie czystego CSS, to podczas tworzenia wersji mobilnej zaczęło mnie denerwować, że nie zdecydowałem się na SASS. Projekt niby prosty, a jednak pokazuje, że warto zawsze od początku projektować strony tak, żeby potem łatwo można było je rozbudować w razie potrzeb.

W tym tygodniu pracowałem tylko nad projektem Pig Games, ale żeby na blogu nie wiało nudą, pomyślałem, że udostępnię kilka ciekawych linków do interesujących stron.

  1. Nie wiem jak Ty, ale ja ciągle mam problemy z doborem kolorów. Nie chodzi nawet o to, czy kolory do siebie pasują, ale od jakiego koloru w ogóle zacząć. Na szczęście narzędzi ułatwiających ten trudny wybór jest coraz więcej. Między innymi ciekawym projektem jest https://www.happyhues.co/ Znajdziesz tu interesujące kompozycje, dzięki którym projektowana strona będzie wygląda atrakcyjnie.
  2. Ikony, ach ikony – szybko się nudzą i w zasadzie każdy szuka takich, które nie są znane użytkownikom z miliona innych stron. Na tej stronie znajdziesz całą paletę ciekawych ikon https://icons8.com/
  3. Dobieranie krojów czcionek, to prawdziwe wyzwanie. Najlepiej jak w projekcie dostaję zdefiniowane czcionki, ale nie zawsze tak jest. Kombinowanie z krojem czcionek na produkcji jest, delikatnie rzecz ujmując, upierdliwe. Na szczęście powstała strona, na której szybko sprawdzisz spasowanie czcionek do siebie. Super fajne narzędzie, brakuje tylko możliwości ograniczenia wyboru do czcionek obsługujących rodzime znaki specjalne: https://fontpairings.bypeople.com/
  4. Jesteś freelancerem i potrzebujesz inspiracji do stworzenia jakiegoś szablonu dokumentu? No to świetnie. W Internecie dostępna jest cała masa różnych stron z templatkami, ale niewiele jest stron z templatkami darmowymi i do tego elegancko posegregowanymi. Normalnie jak sklep z zabawkami 😉 https://usefyi.com/templates/freelancer-templates/
  5. Na koniec prawdziwa petarda. Nie wiem czy słyszałeś o tym jak sztuczna inteligencja wkrada się coraz śmielej w różne obszary naszego życia? Stawia diagnozy lekarskie, ogrywa ludzi w różne gry, tworzy piosenki, teledyski i zdjęcia. Na przykład potrzebujesz zdjęcia modeli do projektu, wystarczy wejść na stronę https://www.generative.photos/ wybrać twarzy, kontekst fotografii i gotowe. Zdjęcie można wykorzystać za darmo, pod warunkiem pozostawienia swoich danych w serwisie.

To tyle w tym tygodniu. Wpis krótki, ale za to kilka ciekawych odnośników. Jeżeli chcesz się podzielić wiedzą na temat ciekawych stron dla web developerów, to śmiało pisz w komentarzu do tego wpisu.

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 35

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 − 1 =