Tydzień 48

W tym tygodniu ukończyłem kurs Java Script, tylko po to żeby dowiedzieć się jak rozległy jest to język i jak dużo możliwości posiada. Nie dziwi mnie, że zyskuje ostatnimi czasy na popularności. W tym wpisie chciałbym jednak skupić się na użytecznych rozszerzeniach do VS Code.

VS Code sam w sobie jest w pełni funkcjonalnym edytorem kodu, jednak niektóre rozszerzenia do tego edytora mogą uczynić VS Code jeszcze lepszym. Napisałem niektóre, bo zdarzają się takie które potrafią uczynić edytor zupełnie bezużytecznym, irytującym programem.  Zapraszam do krótkiego przeglądu najciekawszych na ten moment rozszerzeń.

Pierwsze fajne rozszerzenie pomaga w kategoryzacji komentarzy. Zamiast permanentnie zielonych komentarzy, rozszerzenie pozwala kolorować komentarze w zależności od kategorii. Możemy skorzystać z kilku kategorii na przykład: Alerts, Queries, TODOs, Highlights. BetterComments rozpoznaje po znakach początkowych w linijce komentarza, jakiego rodzaju komentarz chcemy wprowadzić i odpowiednio go koloruje. Niby drobnostka, ale niezwykle ułatwiająca pracę z kodem. Wystarczy szybki rzut oka na kod, żeby wyłapać na przykład miejsca w których mamy coś do zrobienia. Kto kiedykolwiek szukał jakiś konkretnych informacji zawartych w komentarzach doskonale wie, jak trudne potrafi to być. Kolorki mocno ułatwiają poszukiwanie.

Kontynuując temat poszukiwań, to oprócz komentarzy w kodzie znacznie częściej szukamy konkretnego fragmentu kodu nad którym chcemy pracować. Do tego celu możemy wykorzystywać panelu wyszukiwania, albo znacznie bardziej praktycznego narzędzia: Bookmarks. Dzięki temu rozszerzeniu zaznaczamy interesujący nas fragment kodu i od razu otrzymujemy strukturę kodu w postaci zakładek w lewym panelu VS Code dzięki temu możemy łatwo przenosić się pomiędzy powiązanymi fragmentami kodu. Niby niewiele, ale praktyka pokazuje, że oszczędza to mnóstwo czasu, a im większy kod tym więcej czasu oszczędzamy.

Wracając na moment do kolorowania, to jak często zdarzyło Ci się poszukiwać niedomkniętego nawiasu? Nieważne jaką taktykę przyjmujesz przy pracy z nawiasami, prędzej czy później jakiś nawias źle się domknie i kod się rozsypuje. Dawno temu Microsoft w Excelu zaczął kolorować nawiasy, po to żeby użytkownicy zagnieżdżający wielokrotnie funkcje mogli się zorientować, czy całość formuły jest dobrze napisana. Ty też masz szansę pokolorować swoje nawiasy dzięki rozszerzeniu Bracket Pair Colorizer. Czy to ułatwia poszukiwania? O tak.

Kolejny temat dotyczy błędów w nazwach zmiennych. Nie wiem jak Ty, ale ja mam często problemy związane z tym, że umknie mi jakaś literka w nazwie i kod nie działa. Czasami taki błąd łatwo wyłapać, czasami zajmuje to ogrom czasu. Na szczęście do VS Code jest proste narzędzie pomagające wyszukać tego typu błędy. Narzędzie nazywa się Code Spell Checker i jest zdecydowanie moim ulubionym narzędziem.

Pisałem ostatnio o tym, jak uruchomić w konsoli program sprawdzający, czy Twój kod spełnia wymagania dobrych praktyk i nie zawiera błędów. Dzięki rozszerzeniu EsLint do VS Code możesz poprawić błędy w kodzie zanim w ogóle odpalisz test. Najlepsze w tym narzędziu jest to, że sprawdza kod na bieżąco, więc nie ma potrzeby uruchamiania testu, w jakichś konkretnych momentach w trakcie tworzenia kodu. Po prostu od razu możesz poprawić fragmenty nad którymi akurat pracujesz.

Ładnie sformatowany kod, nie jest potrzebny, żeby kod działał, ale jest potrzebny żeby na kodzie łatwo się pracowało. Prawdą jest, że wpadając we flow zwykle nie dbamy o to, żeby kod był ładnie sformatowany. Po prostu dopisujemy kolejne linijki kodu i dopóki działa, jesteśmy zadowoleni. Później nikt już nie chce się bawić w formatowanie wyglądu kodu. Pewnie dlatego powstał Pretier Formatter. Zamiast formatować kod samemu, wciskamy kombinację klawiszy i wygląd kodu formatuje się sam. Cudownie.

To tyle jeżeli chodzi o rozszerzenia z których korzystam. Jeżeli Ty masz jakieś ulubione rozszerzenia do VS Code to podziel się nimi w komentarzu, żeby inni też mogli skorzystać. W tym tygodniu spędziłem dziewięć godzin na programowaniu w Java Script.

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 48

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *