Tydzień 52

Przez ostatnie dwa tygodnie walczyłem ze sobą. Zastanawiałem się, czy Framework CSS naprawdę przyspiesza pisanie kodu strony? Czy nie prościej napisać kod CSS od zera samemu? W sieci można znaleźć również głosy, że najlepiej zbudować sobie własny Framework CSS z najczęściej wykorzystywanych elementów. Nadal nie mam pewności co do podejścia, może wszystko zależy od projektu, a może od preferencji programisty?

Całą przygodę z Frameworkami CSS zacząłem od porządnego przeglądu dostępnych rozwiązań. O niektórych dostępnych opcjach pisałem ostatnio. Sam skupiłem się na Material.IO. Głównie dlatego, że jest to Framework przygotowany przez Google, więc jest cień szansy na to, że strona będzie się lepiej pozycjonowała 😉

Pierwszy i najważniejszy problem z tym frameworkiem jest to, że dokumentacja techniczna jest zakopana na githubie. Wchodzisz na stronę główną https://material.io/ i po zapoznaniu się z możliwościami narzędzia intuicyjnie klikasz w zakładkę Develop, a potem Web i otrzymujesz krótki tutorial dotyczący zaimplementowania poszczególnych komponentów na stronie i to wszystko. W zasadzie jest informacja o tym, że komponenty są modyfikowalne, ale ani słowa o tym w jaki sposób je modyfikować.

W ten sposób utknąłem na kilka dni, bo samo dołączenie Material.IO do projektu nie stanowi większego problemu. Problem jednak miałem z modyfikacją elementów. Na szczęście znalazłem w końcu stronę stanowiącą kompletny pakiet informacji o Material.IO https://material-components.github.io/material-components-web-catalog/#/ Znajdziesz tu wszystkie komponenty, jakie oferuje Framework wraz z informacją jak je dodać do projektu i jak je zoptymalizować na własne potrzeby. Zaskakujące jest dla mnie, że firma dysponująca największą wyszukiwarką w sieci, tak zakopała informację o własnym produkcie.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka ze świata CSS. Do możliwości CSS dołożono atrybut writing-mode, który pozwala ułożyć tekst od lewa do prawa, od prawa do lewa i co ciekawsze obrócić tekst o 90 stopni w kontenerze w którym się znajduje. To otwiera nowe, ciekawe możliwości przed projektantami. Jedyną niedogodnością jest brak wsparcia przez IE11 i Opera Mini.

W sumie przez ostatnie dwa tygodnie na programowaniu spędziłem 17 godzin.

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 52

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *