Więcej sportu, więcej pieniędzy

Natrafiłem ostatnio na ciekawą publikację, której autorzy badali, czy aktywność fizyczna wpływa na zasobność naszego portfela. Wyniki tych badań wskazują, że tak. Co więcej, inne badania to potwierdzają. Czy to znaczy, że wystarczy uprawiać regularnie jakiś sport, żeby zarabiać więcej?

W dużym uproszczeniu tak. Wiadomym jest, że sportowcy zarabiają więcej niż większość pracowników innych branż. Niektórzy w ciągu roku zarabiają tyle, ile niektórzy ludzie nie zarobią przez całe życie. Można więc wysnuć prosty wniosek: chcesz zarabiać dużo, zostań sportowcem. Wszystko fajnie, tylko mając dwadzieścia, trzydzieści i więcej lat to już raczej nie możliwe. Czy pomimo tego coś można zrobić?

Liczne badania naukowe jednoznacznie wskazują na korelację pomiędzy wysokością dochodu, a aktywnością fizyczną. Co więcej, ta zależność jest liniowa. To oznacza, że im więcej się ruszasz tym więcej pieniędzy zarabiasz. W takim razie, nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać sobie rodzaj aktywności fizycznej i regularnie się ruszać. Czy, aby na pewno?

Sami autorzy publikacji zastanawiają się co było pierwsze: wzrost aktywności fizycznej, czy wzrost dochodów? Nie ma jednoznacznych badań w tym zakresie. Badania takie musiałyby trwać kilkanaście lat i objąć swoim zakresem reprezentatywną grupę osób, które rozpoczynają studia i kontynuować badania aż do 35 – 40 roku życia, kiedy to teoretycznie osiągamy maksimum dochodów. Takich badań jak na razie nie znalazłem. Te, które udało mi się znaleźć określają tylko w wąskim wycinku czasu (rok, dwa lata) zależność pomiędzy aktywnością fizyczną, a zarobkami.

Na podstawie wyników badań można zaproponować i taką hipotezę: Ci którzy więcej zarabiają, mają więcej czasu i zastanawiają się co w tym wolnym czasie robić. Część z nich decyduje się na uprawianie sportu. Mają do tego zasoby finansowe, więc chętnie korzystają z siłowni czy basenów. Stać ich na zakup sprzętu do turystyki pieszej, rowerowej itd. Ci którym nie starcza od wypłaty do wypłaty, koncentrują się bardziej na poszukiwaniu dodatkowych zajęć, żeby załatać budżet domowy. Mniej wolnego czasu, oznacza mniejszą aktywność fizyczną.

Dostępne są również badania naukowe, które wskazują, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na stan zdrowia, samopoczucie i relacje międzyludzkie. Co więcej: obniża poziom stresu, lęków i poprawia funkcje poznawcze. Ludzie uprawiający aktywnie sport są raczej optymistami i mają silną motywację wewnętrzną. Opierając się na wiedzy specjalistów od HR taki zestaw cech zwiększa szanse na sukces zawodowy.

Podsumowując, udowodnionym naukowo faktem jest, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nas. Sam osobiście doświadczyłem tego wielokrotnie. Kiedy ćwiczę regularnie, mam więcej energii, dobrze się czuję, nie mam czasu na zamartwianie się. Kiedy mam okresy regeneracji, humor radykalnie mi się pogarsza, a czarne myśli bombardują mnie nieustannie. Nawet jeżeli sama aktywność fizyczna nie podniesie Twoich dochodów, to i tak warto się ruszać, bo jest niemal pewne że poprawi się jakość Twojego życia. Zapraszam Ciebie do grona ludzi aktywnie spędzających wolny czas.

 

No comments
Krzysztof NyrekWięcej sportu, więcej pieniędzy

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *