Tydzień 38

Zakończyłem szkolenie WTF Co ten frontend. To chyba najważniejsze wydarzenie tego tygodnia. Grubo po terminie, za to zainspirowany i naprowadzony na wiele ciekawych wątków. Dzięki tematom poruszanym w ramach szkolenia WTF zanurzyłem się bardziej w CSS i JS. Próbowałem nawet Reacta, ale po trzech tygodniach uznałem, że za mało jeszcze wiem o JS.

W tym tygodniu przygotowałem swoje CV Online. Niby nic, a jednak pozwoliło mi nabrać większego przekonania do własnych umiejętności. To był w zasadzie pierwszy projekt przygotowany na podstawie szablonu bez żadnego wsparcia prowadzącego szkolenie. Co prawda mogłem zrobić projekt razem z prowadzącym później, ale nie wiedziałem, że tak będzie i zrobiłem go w całości sam. Fajne w tym projekcie jest to, że sam aktualizuje się o najnowsze projekty, które ukończyłem i które zostały wrzucone do internetu w postaci strony www.

Szkolenie WTF skończone co dalej? Obecnie jestem w trakcie kończenia szkolenia Advanced CSS na Udemy, które jest również bardzo wartościowym szkoleniem. Następnie muszę dokończyć szkolenie Java Script. Uzbrojony w taką wiedzę, będę mógł przystąpić do szkolenia z Reacta, a na koniec zostawiam sobie szkolenie z Node.JS. W między czasie zamierzam wykonać kilka stron www, z naciskiem na te zaległe. Ten plan działania obejmuje mniej więcej następne trzy – cztery miesiące. Co dalej, to zależy od tego jak się sytuacja rozwinie. Kilka scenariuszy mam w głowie, ale żaden z nich nie jest jakoś specjalnie preferowany przeze mnie. Obecnie chcę się skupić na ugruntowaniu posiadanej wiedzy i rozbudowaniu wiedzy z zakresu JS + React.

W tym tygodniu trafiłem na kilka wypowiedzi o tym jak teraz tworzy się strony www, a jak kiedyś się tworzyło. Ogólny wydźwięk jest taki, że jest łatwiej, pod warunkiem, że nie masz potrzeby zastosowania skryptów JS. Ja też kiedyś miałem dwuletni romans z tworzeniem stron www, ale były to czasy przed nastaniem CSS. Faktycznie było łatwo, dopóki człowiek nie przejmował się wyglądem strony www na różnych ekranach. Uwaga, wcale nie trzeba było się tym tak bardzo przejmować, bo większość dostępnych ekranów była 13 calowa. Tylko niektórzy mogli sobie pozwolić na ekran 15 cali. Więc tak było łatwiej. Cała sztuka polegała na rozplanowaniu treści strony w tabeli, a potem przeniesienie tego na kod.

Jak jest teraz? Fronted daje dużo większe możliwości. Skończyły się również problemy związane z układaniem elementów na stronie dzięki trickom i pomysłowości web developera. Obecnie mamy Flex i Grid, które świetnie nadają się do układania elementów na stronie. Internet tonie w pomysłach na ciekawe komponenty do wykorzystania, w większości za darmo. To jest prawdziwy raj dla mnie. Nie mam rewolucyjnych pomysłów jeżeli chodzi o design, ale mogę podejrzeć ciekawe propozycje i wykorzystać je u siebie. Z drugiej strony mówi się o tym, że JS staje się coraz bardziej skomplikowany. Ciężko mi to ocenić. Ja widzę tylko możliwości jakie obecnie są dostępne. Jest tego mnóstwo, ale przecież nie wszystkie musimy znać na pamięć. Ważne, że mamy świadomość co można zdziałać dzięki JS i wykorzystać to wtedy, kiedy będzie potrzebne.

Tyle na ten tydzień. Na programowaniu spędziłem 16 godzin, z czego połowę czasu zajęło mi napisanie swojego CV w wersji Online. Pozostały czas to ugruntowywanie wiedzy z zakresu stosowania Flexa w projektach stron.

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 38

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × four =