Tydzień 17

Stawiając na długotrwałą naukę, trzeba się liczyć z tym, że czasem jest więcej czasu na naukę, a czasem tego czasu jest mniej. Oczywiście można się „spiąć” i wyszkolić w krótkim terminie czasu, ale …

No właśnie, czy tylko ja mam takie wrażenie, że ucząc się czegoś w tempie ekspresowym, potem zdobyta wiedza również znika w tempie ekspresowym? Kiedyś czytałem badania naukowe, które wskazywały jednoznacznie, że uczenie się rozłożone w dłuższym okresie czasu przynosi lepsze efekty, jeżeli chcesz zapamiętać materiał na dłużej. Jednym, z powodów dla którego tak się dzieje, jest fakt, że skutecznie niwelujesz efekt świeżości. Chodzi o to, że ucząc się w tempie turbo, wydaje Ci się, że super pamiętasz o co chodzi we właśnie przyswojonym materiale. Za jakiś czas jednak okazuje się, że tak nie jest. Wtedy właśnie warto do przyswajanego materiału powrócić i odświeżyć sobie wiedzę. Ucząc się w dłuższym okresie czasu, w zasadzie jesteś zmuszony do takiego postępowania. Zdobywasz nową wiedzę, która zwykle nawiązuje do wcześniej zdobytej wiedzy i czujesz wtedy, że dobrze było by sobie przypomnieć o co chodziło w materiale do którego nawiązuje obecnie wchłaniana wiedza.

W nauce programowania mam tak cały czas. Robię coś nowego, ale za moment okazuje się, że trzeba powrócić do elementów strony, które już wcześniej ustawiłem i trochę je pozmieniać. Wtedy muszę sobie przypomnieć, jak to zrobić i często okazuje się, że muszę wrócić do materiału już przerobionego. Podobnie z obsługą Git. Wydawało mi się, że po skończonym kursie już wiem o co chodzi i jak go stosować. Dopiero w momencie, kiedy zacząłem aktywnie korzystać z GitHuba, okazało się, że do kilku elementów szklenia muszę wrócić. Kiedy rozpocznę pracę w grupie, pewnie po raz kolejny wrócę do szkolenia. To wszystko jednak ma bardzo duży plus: utrwalam wiedzę, która zostanie mi w głowie na dłużej.

Wracając do nauki programowania w tym tygodniu poznałem Grid’a. Fantastyczne narzędzie, do budowania leyoutu strony. Można by powiedzieć, że to takie tabele 2.0 ze wszystkimi zaletami utrzymania layoutu w formie tabelarycznej, ale bez wszystkich minusów używania tabel. Pozwala na budowanie layoutu w oparciu o kolumny i wiersze, przy czym ich konfiguracja jest niemal dowolna w pionie i poziomie. Nie można jedynie łączyć komórek pomiędzy wierszami. To jednak nie przeszkadza w wygodnym układaniu elementów na stronie. Jeżeli temat Cię zainteresował, polecam zajrzeć tutaj: https://css-tricks.com/snippets/css/complete-guide-grid/

Pozdrawiam

No comments
Krzysztof NyrekTydzień 17

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *